Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Pielgrzymi

Opublikowano: niedziela, 20 styczeń 2013

IMG 1415Nie tylko zachodni turyści przybywają do Varanasi, aby zaczerpnąć atmosfery tego świętego dla hinduizmu miasta. To co rzuca się w oczy, to tysiące pielgrzymów z różnych części tego pięknego kraju. Najważniejszą świątynią znajdującą się w Varanasi jest Kashi Vishwanath Temple także zwana Złotą Świątynią.

Czytaj więcej: Pielgrzymi

Sadhu

Opublikowano: poniedziałek, 21 styczeń 2013

IMG 1438Sadhu - święci mężowie. Tak do końca nie wiadomo, czy to "przebieraniec", który chce zarobić na turystach, czy też "oryginał". Ale tak naprawdę, czy to ważne...

Czytaj więcej: Sadhu

Wieczór na Ghatach

Opublikowano: poniedziałek, 21 styczeń 2013

IMG 1509

Wieczorny spacer nad Gangą musi skończyć się Pują. Obrzęd nam dobrze znany i już opisywany (zainteresowani znajdą w relacji z 2010). Tak więc tylko foto...

Czytaj więcej: Wieczór na Ghatach

Kto rano wstaje...

Opublikowano: wtorek, 22 styczeń 2013

IMG 1611

5.30 rano. Jeszcze ciemno na zewnątrz, nie chce się wyściubić nosa spod kołdry, ale wschód słońca trzeba zobaczyć. Szybkie poprawki za długich już włosów i łapiąc przygotowany plecak po cichu wychodzę na zewnątrz. Obudzony Indianin z obsługi musiał rzucić w myślach niezłą wiązankę, bo miny nie miał przyjaznej otwierając mi bramę hotelu.

Czytaj więcej: Kto rano wstaje...

Życie po życiu

Opublikowano: wtorek, 22 styczeń 2013

IMG 1642Varanasi to miejsce, gdzie każdy Hindus ma nadzieję być w chwili swojej śmierci. Jeśli ktoś umiera w Gangesie lub skropiony jest jego wodą wydając ostatni oddech może osiągnąć absolutne zbawienie i tym samym uciec z cyklu narodzin i śmierci. Woda w mitologii hinduistycznej jest źródłem życia i tworzenia. Rzeki i ogólnie miejsca związane z wodą są święte, personifikowane jako boginie i dlatego najważniejszą z nich nazywają z czułością Matką Gangą.

Czytaj więcej: Życie po życiu

Murale

Opublikowano: wtorek, 22 styczeń 2013

IMG 1743To co rzuca się w oczy podczas przechadzki ghatami to na pewno przepiękne murale. W Polsce w okresie PRL-u szczególnie upowszechniły się murale reklamujące przedsiębiorstwa i instytucje państwowe, takie jak PKO, PZU, Totalizator Sportowy czy Pewex. Nad Gangesem przede wszystkim królują reklamy hoteli oraz malowidła sakralne.

Czytaj więcej: Murale

Spacer po Ghatach cz.1

Opublikowano: wtorek, 22 styczeń 2013

IMG 1769Czasu na opis brak, więc tylko zdjęcia....

 

 

Czytaj więcej: Spacer po Ghatach cz.1

Spacer po Ghatach cz.2

Opublikowano: wtorek, 22 styczeń 2013

IMG 1849

Czasu na opis brak, więc tylko zdjęcia. Końcówka dnia...

 

Czytaj więcej: Spacer po Ghatach cz.2

Fotograficznie do poklikania

Opublikowano: piątek, 25 styczeń 2013

IMG 2064 Kolejny dzień, kolejny ranek, kolejne zdjęcia....

 

Czytaj więcej: Fotograficznie do poklikania

Kushti

Opublikowano: piątek, 25 styczeń 2013

IMG 2228Większość państw azjatyckich ma swój tradycyjny styl zapasów. Hindusi swoją odmianę nazywają Kushti. Można również spotkać się z inną nazwą, Pehlwani, zwłaszcza na północy kraju. Nazwa ta wywodzi się z Królestwa Partów, czyli państwa na terenie starożytnego Iranu, istniejącego od ok. 238 p.n.e. do 226 n.e. Największe znaczenie dla rozpowszechnienia się tego stylu walki było podbicie Półwyspu Indyjskiego przez potomków Czyngis-chana i założeniu państwa Wielkich Mogołów w XVII wieku. Do dzisiaj walki można podziwiać na terenie Afganistanu, Pakistanu, Indii i Bangladeszu.

Czytaj więcej: Kushti

Sarnath

Opublikowano: niedziela, 27 styczeń 2013

Goszcząc w Varanasi po raz pierwszy nie mieliśmy czasu na Sarnath, więc prawie 3 lata później trzeba było nadrobić zaległości. Jedno z czterech najświętszych miejsc buddyzmu leży tylko 13 km od miasta. To tutaj Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie na temat "Wprawienia w Ruch Koła Dharmy", zwane Dharmaczakraprawartana. W III wieku p.n.e. staraniem nawróconego na buddyzm cesarza Aśoki wzniesiono w Sarnath min. kompleks klasztorny, figurującą we współczesnym godle Indii kolumnę oraz wysoką na 34 metry stupę Dhamekh.

 

 

Czytaj więcej: Sarnath

Sarnath - ludzie

Opublikowano: niedziela, 27 styczeń 2013

To, co trzeba było zobaczyć, zaliczyliśmy. Szlak turystyczny w Sarnath zrobiliśmy, ale zawsze najciekawiej jest z dala od zgiełku głównych atrakcji. Indianie z zaciekawieniem patrzą na białych, którzy nie wiadomo dlaczego zaglądają na podwórka i wścibiają nosy w domowe pielesze. Ale dla nas najważniejsze - pozwalają się fotografować. I chwała im za to.

 

 

Czytaj więcej: Sarnath - ludzie

Delhi - początek

Opublikowano: sobota, 09 luty 2013

IMG 1387Pierwsze godziny w Delhi. Taksówka na Paharandżaj i oczekiwanie na wieczorny pociąg do Varanasi. Bagaże zrzucone w znajomej knajpie i mały rekonesans fotograficzny po dzielnicy. Pierwsze foty zawsze są mało interesujące, więc mała rozgrzewka na początku wyprawy była wręcz wskazana...

Czytaj więcej: Delhi - początek

Wizyta w szkole

Opublikowano: czwartek, 16 maj 2013

IMG 2649

Indie, z ponad 740 000 działającymi szkołami i 5 800 000 nauczycielami, mają jeden z największych systemów edukacji na świecie. Alfabetyzacja postępuje, ale i tak 25 % społeczeństwa nie potrafi czytać ani pisać. Statystyki zapewne będą coraz lepsze, gdyż rząd zobowiązał się zwiększać nakłady finansowe i przeznaczać 6% produktu krajowego brutto (PKB) na edukację, z czego połowa zostanie przekazana na szkolnictwo podstawowe.

Czytaj więcej: Wizyta w szkole

Khajuraho - świątynie

Opublikowano: poniedziałek, 10 czerwiec 2013

Khajuraho swą sławę zawdzięcza bardzo bogatej dekoracji rzeźbiarskiej zewnętrznych ścian hinduistycznych oraz dźinijskich świątyń. Tworzą ją rytmiczne układy splątanych ze sobą postaci. Wiele z nich ma charakter erotyczny, nieraz bardzo śmiały. Wiąże się to ze specyfiką lokalnego hinduizmu.

 

 

Czytaj więcej: Khajuraho - świątynie