Sanok
Sanok - pierwszy dzień wyjazdu wakacyjnego. 7 lat temu byliśmy już po zamknięciu muzeum i nie udało nam się obejrzeć największego zbioru prac Zdzisława Beksińskiego, więc teraz od Galerii zaczęliśmy naszą wyprawę. Część prac prezentowana była w elbląskiej Galerii El w styczniu 2007 roku i może jeszcze kiedyś te wspaniałe obrazy zobaczymy tam ponownie. To co dzisiaj mnie najbardziej zaskoczyło, to odtworzona pracownia artysty z bloku na warszawskim Slużewcu. Przy okazji (była po drodze) zaliczyliśmy sztukę cerkiewną XV-XIX wieku. I tyle wrażeń za 11 zeta...
Bieszczady
Auto, klima (bo żar z nieba) i objazdówka po tym co najlepsze w Bieszczadach. Cerkwie, kirkuty i przepiękne widoki. Małe przetarcie przed rumuńską wyprawą do Maramuresz i Bukowiny.
Sapanta - wesoły cmentarz
O wyjątkowości cmentarza w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem.
Cmentarz zaczął przyjmować obecny wygląd w 1935 roku, kiedy to miejscowy artysta Ioan Patraş po raz pierwszy wykonał "wesołe" epitafium. Obecnie z ponad 800 nagrobkami Cimitirul Vesel jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii.
Desesti
Drewniany kościół w Desesti zbudowany w 1770 roku jest jednym z ośmiu wpisanych na listę UNESCO. Do dzisiaj odbywają się nabożeństwa, w których uczestniczą mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje.
Prywatny skansen w Ieud
Po drodze do głównej atrakcji turystycznej w Ieud, jaką jest najstarszy z 8 kościołów Maramuresz wpisanych na listę UNESCO, warto zajrzeć do prywatnego skansenu. To, co każdego zapewne zdziwi, to małe poletko z konopiami, od którego zaczyna się prezentacja. Poznajemy, jak miejscowe kobiety spędzały czas, kiedy nie było Internetu.
Mocanita
Mocanita to nazwa wąskotorowej kolei leśnej, która wyrusza każdego ranka z miejscowości Vişeu de Sus. Przekracza „Bramę Gór Marmaroskich” i rusza w niesamowitą podróż w górę doliny rzeki Wazer, by po 22 kilometrach dotrzeć w głąb dzikich Gór Marmaroskich. Podróż trwa od 9 do 15.30 z dwugodzinnym odpoczynkiem na stacji w Paltin. Cena takiej przyjemności to 48 RON.
Kobiety z Ieud
Ieud jest bardzo tradycyjną wsią, gdzie rozwód i aborcja nigdy nie zostały odnotowane. Zamieszkiwało ją podobno 50 matek bohaterek Nicolae Ceausescu posiadających więcej niż dziesięcioro dzieci każda. We wsi znajduje się najstarszy kościół Maramuresz z 1364 roku, drewniany greckokatolicki w centrum wsi z 1718 roku, który powstał po ostatnim najeździe Tatarów, kościół katolicki i ortodoksyjny. Jest więc gdzie spędzać czas…
Maramuresz
Maramuresz jest ostoją folkloru, przebogatego w formie i pieczołowicie kultywowanego. Zachowało się tu kilkanaście wsi z unikalną drewnianą zabudową (słynne zagrody i bramy marmaroskie) oraz wspaniałe, drewniane cerkwie o strzelistych wieżach. Warto jednak zatrzymać się także w „zwykłej” marmaroskiej wsi, aby podziwiać wciąż autentyczny folklor i serdeczność mieszkańców.
Przełęcz Prislop
Przełęcz Prislop (1413 m n.p.m.) oddziela Karpaty Marmaroskie na północy od Gór Rodniańskich na południu. Łączy Kotlinę Marmaroską na zachodzie z doliną Bystrzycy na wschodzie. Żegnamy Maramuresz i jedziemy zobaczyć Bukowinę. Droga kiepska. 80 km robimy w 3 godziny, ale samochód wychodzi cało i wszystkie koła zachowane. Najgorsa droga całego wyjazdu.
Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore
Zbudowana została w 1503 z fundacji możnowładcy na dworze Stefana Wielkiego i jego następców imieniem Luca Arbore. Bezwieżowa, postawiona na planie prostokąta z apsydą od wschodu (oraz ukrytymi wewnątrz muru apsydami bocznymi) z wielką niszą w fasadzie zachodniej, stanowi jeden z najlepiej zachowanych przykładów malarstwa bukowińskiego.
Radowce i Seret
Miejscowość istniała już w XIII w., choć pierwsza wzmianka pochodzi z 1393 r. W drugiej połowie XIV w. Radowce stały się siedzibą pierwszego hospodara mołdawskiego, Bogdana I. Ufundował on tutaj cerkiew św. Mikołaja, która stanowiła nekropolię pierwszych hospodarów mołdawskich. Następcy Bogdana już wkrótce przenieśli swą siedzibę do Seretu, a następnie do Suczawy, ale Radowce pozostały ważnym ośrodkiem państwa mołdawskiego, przebiegał tędy szlak handlowy z Polski do portów czarnomorskich.
Monastyr Dragomirna i cerkiew w Patrauti
Obronny monastyr Dragomirna z cerkwią Zesłania Ducha Świętego znajduje się kilkanaście kilometrów na północ od Suczawy. Fundatorem monastyru był metropolita mołdawski Anastasie Crimca. W 1602 r. kazał zbudować tutaj niewielką cerkiew pod wezwaniem św. Eliasza i Jana Teologa (położoną na cmentarzu), w której później został pochowany. Kilka lat później, w latach 1607–1609, obok tej cerkiewki wzniósł monastyr z cerkwią pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego.
Lipowanie
Lipowanie (rum. Lipoveni) to ludność pochodzenia rosyjskiego zamieszkująca od końca XVII wieku: wschodnie Podole, nad Donem, nad Kubaniem, Krym, Budziak, Besarabię, Mołdawię, Dobrudżę i Bukowinę. Lipowanie są potomkami zbiegłych z Rosji wyznawców starowierstwa, którzy osiedlili się na terenie Imperium Osmańskiego.
Suczawa
Na koniec wakacyjnego wyjazdu odwiedzamy Suczawę, czyli stolicę Bukowiny rumuńskiej. Zatrzymujemy się w Domu Polskim, który za 80 lei oferuje pokoje naprawdę w wysokim standardzie. Internet dostępny w pokojach, tylko trzeba być zaopatrzonym we własny kabel. Nie tylko my mieliśmy z tym problem, bo kto w erze WiFi będzie obciążać bagaże starą technologią. Dobrze, że zestaw komputerowy był postawiony jako ogólnodostępny, więc kabel krążył po pokojach pozwalając na kontakt ze światem.
Polonia w Rumunii
Według spisu z 2002 r. mniejszość polska w Rumunii szacowana była na 3559 osób. Język polski jako ojczysty zadeklarowało wówczas w Rumunii 2690 osób, z czego 2188 w województwie Suczawa. Miejscowości Nowy Sołoniec (Solonetu Nou), Plesza (Plesa), Kaczyka (Cacica) i Pojana Mikuli (Poiana Micului), gdzie Polacy – potomkowie migracji rolniczej i zarobkowej – stanowią etniczną większość.
Beksiński - muzeum Sanok
Mineły 3 lata od poprzedniej wizyty i ponownie odwiedzamy największą na świecie, licząca około 600 prac, ekspozycje prezentującą bogatą i różnorodną twórczość Zbigniewa Beksińskiego. Nowością, która nas zaskoczyła, była projekcja De Profundis – multimedialne doświadczenie, pozwalające wniknąć w świat obrazów Zdzisława Beksińskiego, dzięki wykorzystaniu technologii Wirtualnej Rzeczywistości. Warto...
Sapanta - pogrzeb
Sapanta słynna jest z Wesołego Cmentarza, który oczywiście doczeka się osobnego wpisu, ale my natknęliśmy się na niewesoły pogrzeb, w dodatku nie zakończony na tym "turystycznym" cmentarzu.
Strona 1 z 2