Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Sri Lanka - resume

Opublikowano: niedziela, 25 styczeń 2015

sri lanka

Sri Lanka jakoś specjalnie mnie nie podniecała. Trudno było nam się zdecydować, gdzie udać się na wakacje 2014 (kierunek oczywisty - Azja). Późno kupione bilety, więc cena "normalna", ale w locie "tam" mieliśmy 2 etapy w klasie biznes, taki bonus od pana na lotnisku w Warszawie.

Trzy tygodnie to wystarczający czas, aby zobaczyć większość atrakcji wyspy. Trasa na mapce.

Pierwszy raz wypożyczyliśmy auto na kilka dni i raczej z takiej formy będziemy częściej korzystać. Drogi dobre, jeżdzą bezpiecznie, choć samemu raczej bym się nie odważył. Ogólnie klimaty podobne do Indii, ale tylko podobne. Na pierwszą samodzielną podróż do Azji, szczególnie przed Indiami, bardzo polecam. Kraj bezpieczny, chociaż trzeba pamiętać, że wojna na północy skończyła się raptem 5 lat temu.

Na Ceylonie znajdziemy wszystko. Parki narodowe, historyczne ruiny, góry do trekingu i plaże do leżenia. Dobrze zawsze zaliczyć jakiś miejscowy festiwal, nam udało się trafić na największy w Kandy. Baza hotelowa dobra (nawet na północy), a ludzie sympatyczni. Czego więcej do szczęścia trzeba???

Trasa przedstawiona jest chronologicznie, więc zapraszam...

 

Negombo - fish market

Opublikowano: wtorek, 15 lipiec 2014

To co trzeba zobaczyć w Negombo, to na pewno jest fish market. Rybacy wracają z połowów o 7 rano, więc spokojnie można było się po przylocie wyspać. Do nas dołączyła również wycieczka foto japończyków, ale staraliśmy się nie wchodzić sobie w drogę. 

Czytaj więcej: Negombo - fish market

Religia na Cejlonie

Opublikowano: środa, 16 lipiec 2014

Religia na Sri Lance odgrywa bardzo dużą rolę. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa w 2008 roku mieszkańcy Cejlonu znaleźli się na trzecim miejscu wśród najbardziej religijnych państw. 99% ankietowanych stwierdziło, że religia odgrywa znaczącą rolę w ich codziennym życiu.

 

Czytaj więcej: Religia na Cejlonie

Kataragama

Opublikowano: środa, 27 sierpień 2014

Kataragama to święte miejsce dla trzech głównych religii Sri Lanki. Pomimo różnic kastowych oraz wyznania, wielu lankijczyków darzy wielkim szacunkiem Boga Kataragame. Czczą go jako bardzo potężne bóstwo i błagają o boska pomoc, aby pokonać swoje problemy osobiste lub odnieść sukces zawodowy.

Czytaj więcej: Kataragama

Park Narodowy Yala

Opublikowano: piątek, 29 sierpień 2014

Park Narodowy Yala leży w południowo-wschodniej części wyspy i oddalony jest o 291 km od stolicy kraju Colombo. Pod względem wielkości Yala ustępuje jedynie parkowi Wilpattu, który znajduje się w północno-zachodniej części Sri Lanki.

Czytaj więcej: Park Narodowy Yala

Pola herbaty 1

Opublikowano: poniedziałek, 25 sierpień 2014

Sri Lanka jest jednym z największych producentów na świecie herbaty. Wyprzedzają ją przede wszystkim Chiny i Indie. Sytuacja jest niezwykle ciekawa, jeżeli chodzi o eksport. Cejlon znajduje się na drugim miejscu, po Kenii.

 

Czytaj więcej: Pola herbaty 1

Nuwara Eliya

Opublikowano: sobota, 30 sierpień 2014

Dwa dni jazdy samochodem po herbacianych wzgórzach. Obowiązkowa plantacja herbaty zaliczona, ale zdjęć z produkcji herbaty nie pozwolono nam zrobić.

Czytaj więcej: Nuwara Eliya

Adam's Peak i Dambulla

Opublikowano: poniedziałek, 05 styczeń 2015

Krótka wizyta na Adam's Peak, gdzie podobno odciśnięta jest stopa ... kogoś ważnego, oraz najlepiej zachowana świątynia buddyjska na Sri Lance w Dambulli. Z deszczowych gór na słoneczne niziny.

Czytaj więcej: Adam's Peak i Dambulla