Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Suczawa

Opublikowano: poniedziałek, 12 sierpień 2013

Na koniec wakacyjnego wyjazdu odwiedzamy Suczawę, czyli stolicę Bukowiny rumuńskiej. Zatrzymujemy się w Domu Polskim, który za 80 lei oferuje pokoje naprawdę w wysokim standardzie. Internet dostępny w pokojach, tylko trzeba być zaopatrzonym we własny kabel. Nie tylko my mieliśmy z tym problem, bo kto w erze WiFi będzie obciążać bagaże starą technologią. Dobrze, że zestaw komputerowy był postawiony jako ogólnodostępny, więc kabel krążył po pokojach pozwalając na kontakt ze światem.

Tuż przy Domu Polskim znajduje się jedna z największych atrakcji Suczawy - Monastyr św. Jana Nowego. Na terenie kompleksu znajduje się klasztor pod wezwaniem patrona Bukowiny, którego szczątki spoczywają w Biserica Sf. Gheorghe (cerkiew św. Jerzego). Budowę świątyni rozpoczął syn Stefana Wielkiego, Bogdan III Ślepy (1504-1517), a zakończył jego wnuk Stefan IV Miody (1517 1527). Cerkiew zastąpiła w roli katedry wcześniejszą cerkiew metropolitalną Mirami (która się zawaliła) i utrzymała ten status do czasu przeniesienia stolicy Księstwa Mołdawskiego do Jass w 1566 r. Freski na ścianach zewnętrznych nie zachowały się w dobrym stanie, w przeciwieństwie do malowideł we wnętrzu. Relikwiarz, w którym umieszczono szczątki patrona (zginął śmiercią męczeńską w 1303 r.) pochodzi z XVI w.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny ważny punkt na mapie zwiedzania Suczawy to klasztor św. Dymitra. Świątynia, zbudowana w latach 1534-1535 z fundacji Petru Raresa. Freski zewnętrzne są bardzo wyblakłe. ale gdzieniegdzie da się rozpoznać poszczególne sceny. Z kolei malowidła wewnątrz świątyni zostały niedawno odrestaurowane i prezentują się imponująco. Warto zwrócić uwagę na scenę fundacji kościoła przez Petru Raresa oraz przedstawienie Sądu Ostatecznego. W cerkwi znajdują się groby członków rodziny fundatora. Na wschodniej ścianie ogromnej dzwonnicy stojącej obok cerkwi umieszczono inskrypcję z herbem Mołdawii (da się go również zauważyć na tablicy erekcyjnej po prawej stronie drzwi wejściowych do świątyni).

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 3816