Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Ajanta Caves

Opublikowano: piątek, 27 styczeń 2012

Ajanta Caves

Adżanta (hindi: अजिंठा लेणी ) – grupa wzgórz w stanie Maharasztra, na terenie dawnego księstwa Hajderabadu. W ich zboczach, nad doliną rzeki Waghory, wykutych jest 30 pieczar z unikalnymi malowidłami o tematyce buddyjskiej. Cztery groty to ćajtje – miejsca kultu, zaś pozostałe to wihary – miejsca zamieszkania i gromadzenia się mnichów.

Groty powstały między II wiekiem p.n.e. a VII wiekiem n.e. Wiele z nich wykuto za czasów Guptów. Część grot nie została ukończona, prawdopodobnie z uwagi na brak funduszy związany z zanikiem buddyzmu na półwyspie dekańskim. Groty zostały odkryte w 1839 przez grupę angielskich myśliwych. Zespół grot w Adżancie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Groty w Ajacie przypominały nam te które widzieliśmy w Chinach - położone nad wyschnięta rzeka, ciągnęły się wąwozem dobre 2 km. Pierwsze 7 rupii zapłaciliśmy za wejście na parking :), a później po kolejnych 7 rupii za 4 km podjazd autobusem. Wejście do samych jaskiń - miejscowi 10 rupii, a Bankomaty po 250. Podobny cennik w Elliacie, więc za same wstępy trzeba zapłacić 1000 rupii. Rozbawił nas Japończyk, który w autobusie miał plecak i zostawił go w przechowalni. Spotkaliśmy go ponownie czekając na autobus powrotny, bez plecaka zabawiającego rozmową miejscowych. Zlitowaliśmy się nad chłopem i spytaliśmy się czy nie miał przypadkiem plecaka... Zrobił dziwna minę, podziękował nam i pobiegł do przechowalni. Takie zakrętasy też podróżują, wiec są gorsi od nas i dają jakoś radę...

Odsłony: 3708