Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Sanok

Opublikowano: sobota, 03 sierpień 2013

Sanok - pierwszy dzień wyjazdu wakacyjnego.  7 lat temu byliśmy już po zamknięciu muzeum i nie udało nam się obejrzeć największego zbioru prac Zdzisława Beksińskiego, więc teraz od Galerii zaczęliśmy naszą wyprawę. Część prac prezentowana była w elbląskiej Galerii El w styczniu 2007 roku i może jeszcze kiedyś te wspaniałe obrazy zobaczymy tam ponownie. To co dzisiaj mnie najbardziej zaskoczyło, to odtworzona pracownia artysty z bloku na warszawskim Slużewcu. Przy okazji (była po drodze) zaliczyliśmy sztukę cerkiewną XV-XIX wieku. I tyle wrażeń za 11 zeta...

Czytaj więcej: Sanok

Bieszczady

Opublikowano: niedziela, 04 sierpień 2013

Auto, klima (bo żar z nieba) i objazdówka po tym co najlepsze w Bieszczadach. Cerkwie, kirkuty i przepiękne widoki. Małe przetarcie przed rumuńską wyprawą do Maramuresz i Bukowiny.

 

Czytaj więcej: Bieszczady

Sapanta - wesoły cmentarz

Opublikowano: poniedziałek, 05 sierpień 2013

O wyjątkowości cmentarza w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem.

Cmentarz zaczął przyjmować obecny wygląd w 1935 roku, kiedy to miejscowy artysta Ioan Patraş po raz pierwszy wykonał "wesołe" epitafium. Obecnie z ponad 800 nagrobkami Cimitirul Vesel jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii.

Czytaj więcej: Sapanta - wesoły cmentarz

Desesti

Opublikowano: wtorek, 06 sierpień 2013

Drewniany kościół w Desesti zbudowany w 1770 roku jest jednym z ośmiu wpisanych na listę UNESCO. Do dzisiaj odbywają się nabożeństwa, w których uczestniczą mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje.

Czytaj więcej: Desesti

Prywatny skansen w Ieud

Opublikowano: środa, 07 sierpień 2013

Po drodze do głównej atrakcji turystycznej w Ieud, jaką jest najstarszy z 8 kościołów Maramuresz wpisanych na listę UNESCO, warto zajrzeć do prywatnego skansenu. To, co każdego zapewne zdziwi, to małe poletko z konopiami, od którego zaczyna się prezentacja. Poznajemy, jak miejscowe kobiety spędzały czas, kiedy nie było Internetu.

Czytaj więcej: Prywatny skansen w Ieud

Mocanita

Opublikowano: czwartek, 08 sierpień 2013

Mocanita to nazwa wąskotorowej kolei leśnej, która wyrusza każdego ranka z miejscowości Vişeu de Sus. Przekracza „Bramę Gór Marmaroskich” i rusza w niesamowitą podróż w górę doliny rzeki Wazer, by po 22 kilometrach dotrzeć w głąb dzikich Gór Marmaroskich. Podróż trwa od 9 do 15.30 z dwugodzinnym odpoczynkiem na stacji w Paltin. Cena takiej przyjemności to 48 RON. 

Czytaj więcej: Mocanita

Kobiety z Ieud

Opublikowano: czwartek, 08 sierpień 2013

Ieud jest bardzo tradycyjną wsią, gdzie rozwód i aborcja nigdy nie zostały odnotowane. Zamieszkiwało ją podobno 50 matek bohaterek Nicolae Ceausescu posiadających więcej niż dziesięcioro dzieci każda. We wsi znajduje się najstarszy kościół Maramuresz z 1364 roku, drewniany greckokatolicki w centrum wsi z 1718 roku, który powstał po ostatnim najeździe Tatarów, kościół katolicki i ortodoksyjny. Jest więc gdzie spędzać czas…

Czytaj więcej: Kobiety z Ieud

Maramuresz

Opublikowano: czwartek, 08 sierpień 2013

Maramuresz jest ostoją folkloru, przebogatego w formie i pieczołowicie kultywowanego. Zachowało się tu kilkanaście wsi z unikalną drewnianą zabudową (słynne zagrody i bramy marmaroskie) oraz wspaniałe, drewniane cerkwie o strzelistych wieżach. Warto jednak zatrzymać się także w „zwykłej” marmaroskiej wsi, aby podziwiać wciąż autentyczny folklor i serdeczność mieszkańców.

Czytaj więcej: Maramuresz

Maramuresz 2

Opublikowano: czwartek, 08 sierpień 2013

Maramuresz kolorowo.

Czytaj więcej: Maramuresz 2

Przełęcz Prislop

Opublikowano: czwartek, 08 sierpień 2013

Przełęcz Prislop (1413 m n.p.m.) oddziela Karpaty Marmaroskie na północy od Gór Rodniańskich na południu. Łączy Kotlinę Marmaroską na zachodzie z doliną Bystrzycy na wschodzie. Żegnamy Maramuresz i jedziemy zobaczyć Bukowinę. Droga kiepska. 80 km robimy w 3 godziny, ale samochód wychodzi cało i wszystkie koła zachowane. Najgorsa droga całego wyjazdu.

Czytaj więcej: Przełęcz Prislop

Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore

Opublikowano: sobota, 10 sierpień 2013

Zbudowana została w 1503 z fundacji możnowładcy na dworze Stefana Wielkiego i jego następców imieniem Luca Arbore. Bezwieżowa, postawiona na planie prostokąta z apsydą od wschodu (oraz ukrytymi wewnątrz muru apsydami bocznymi) z wielką niszą w fasadzie zachodniej, stanowi jeden z najlepiej zachowanych przykładów malarstwa bukowińskiego.

Czytaj więcej: Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore

Radowce i Seret

Opublikowano: niedziela, 11 sierpień 2013

Miejscowość istniała już w XIII w., choć pierwsza wzmianka pochodzi z 1393 r. W drugiej połowie XIV w. Radowce stały się siedzibą pierwszego hospodara mołdawskiego, Bogdana I. Ufundował on tutaj cerkiew św. Mikołaja, która stanowiła nekropolię pierwszych hospodarów mołdawskich. Następcy Bogdana już wkrótce przenieśli swą siedzibę do Seretu, a następnie do Suczawy, ale Radowce pozostały ważnym ośrodkiem państwa mołdawskiego, przebiegał tędy szlak handlowy z Polski do portów czarnomorskich.

Czytaj więcej: Radowce i Seret

Monastyr Dragomirna i cerkiew w Patrauti

Opublikowano: poniedziałek, 12 sierpień 2013

Obronny monastyr Dragomirna z cerkwią Zesłania Ducha Świętego znajduje się kilkanaście kilometrów na północ od Suczawy. Fundatorem monastyru był metropolita mołdawski Anastasie Crimca. W 1602 r. kazał zbudować tutaj niewielką cerkiew pod wezwaniem św. Eliasza i Jana Teologa (położoną na cmentarzu), w której później został pochowany. Kilka lat później, w latach 1607–1609, obok tej cerkiewki wzniósł monastyr z cerkwią pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego.

Czytaj więcej: Monastyr Dragomirna i cerkiew w Patrauti

Lipowanie

Opublikowano: poniedziałek, 12 sierpień 2013

Lipowanie (rum. Lipoveni) to ludność pochodzenia rosyjskiego zamieszkująca od końca XVII wieku: wschodnie Podole, nad Donem, nad Kubaniem, Krym, Budziak, Besarabię, Mołdawię, Dobrudżę i Bukowinę. Lipowanie są potomkami zbiegłych z Rosji wyznawców starowierstwa, którzy osiedlili się na terenie Imperium Osmańskiego.

Czytaj więcej: Lipowanie

Suczawa

Opublikowano: poniedziałek, 12 sierpień 2013

Na koniec wakacyjnego wyjazdu odwiedzamy Suczawę, czyli stolicę Bukowiny rumuńskiej. Zatrzymujemy się w Domu Polskim, który za 80 lei oferuje pokoje naprawdę w wysokim standardzie. Internet dostępny w pokojach, tylko trzeba być zaopatrzonym we własny kabel. Nie tylko my mieliśmy z tym problem, bo kto w erze WiFi będzie obciążać bagaże starą technologią. Dobrze, że zestaw komputerowy był postawiony jako ogólnodostępny, więc kabel krążył po pokojach pozwalając na kontakt ze światem.

Czytaj więcej: Suczawa

Polonia w Rumunii

Opublikowano: sobota, 21 wrzesień 2013

Według spisu z 2002 r. mniejszość polska w Rumunii szacowana była na 3559 osób. Język polski jako ojczysty zadeklarowało wówczas w Rumunii 2690 osób, z czego 2188 w województwie Suczawa. Miejscowości Nowy Sołoniec (Solonetu Nou), Plesza (Plesa), Kaczyka (Cacica) i Pojana Mikuli (Poiana Micului), gdzie Polacy – potomkowie migracji rolniczej i zarobkowej – stanowią etniczną większość.

Czytaj więcej: Polonia w Rumunii

Beksiński - muzeum Sanok

Opublikowano: niedziela, 17 lipiec 2016

Mineły 3 lata od poprzedniej wizyty i ponownie odwiedzamy największą na świecie, licząca około 600 prac, ekspozycje prezentującą bogatą i różnorodną twórczość Zbigniewa Beksińskiego.  Nowością, która nas zaskoczyła, była projekcja De Profundis – multimedialne doświadczenie, pozwalające wniknąć w świat obrazów Zdzisława Beksińskiego, dzięki wykorzystaniu technologii Wirtualnej Rzeczywistości. Warto...

Czytaj więcej: Beksiński - muzeum Sanok

Sapanta - pogrzeb

Opublikowano: poniedziałek, 18 lipiec 2016

Sapanta słynna jest z Wesołego Cmentarza, który oczywiście doczeka się osobnego wpisu, ale my natknęliśmy się na niewesoły pogrzeb, w dodatku nie zakończony na tym "turystycznym" cmentarzu.

Czytaj więcej: Sapanta - pogrzeb

Sapanta - Wesoły cmentarz

Opublikowano: poniedziałek, 18 lipiec 2016

Wesoły cmentarz w Sapancie.

Czytaj więcej: Sapanta - Wesoły cmentarz

Budesti

Opublikowano: wtorek, 19 lipiec 2016

Poświęcenie plonów w Budesti

Czytaj więcej: Budesti