Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Linoskoczka

Opublikowano: czwartek, 08 grudzień 2016

Pokaz umiejętności balansowania na linie.

Czytaj więcej: Linoskoczka

Szkolna wizytacja

Opublikowano: czwartek, 19 maj 2016

Słów kilka o wizytacji w miejscowej szkole. Przechadzając się po Tapovan (przedmieścia Nasiku), gdzie przygotowywano boksy dla pielgrzymów, spotkałem dwóch sympatycznych dziennikarzy z lokalnego oddziału Maharashtra Times. Dużego wyboru nie mieli, bo zagraniczniaków jeszcze nie dowieźli i opanowałem rynek w 100% (dopiero pod koniec mojego pobytu spotkałem parę z Australii).

Czytaj więcej: Szkolna wizytacja

Wesele

Opublikowano: niedziela, 05 czerwiec 2016

Miał być kolejny nudny dzień w poszukiwaniu Naga Sadhus, a wylądowałem na lokalnym weselu w Trimbaku.

Czytaj więcej: Wesele

Indyjskie multikino

Opublikowano: niedziela, 25 październik 2015
bollywood

3 maja 1913 w Bombaju miał premierę pierwszy indyjski film. Była to 40-minutowa niema historia religijna, zatytułowana Radźa Hariśćandra. Jej twórca, Dadasaheb Phalke uznawany jest za ojca indyjskiej kinematografii. Po raz pierwszy nazwy „Bollywood” użył w latach 70. XX wieku dziennikarz magazynu „Cineblitz”. Miała ona określać filmy produkowane w wytwórniach w Bombaju, a wzorem była oczywiście nazwa „Hollywood”. Dziś Indie są filmową potęgą. W ubiegłym roku wyprodukowano ponad tysiąc filmów (Hollywood ok. 700), a wartość całej branży szacuje się na 2 miliardy dolarów.

Czytaj więcej: Indyjskie multikino

Hijra

Opublikowano: sobota, 07 listopad 2015
Hijra

Hidźra (ang.hijra) została, od kwietnia 2014 roku, oficjalnie uznana przez indyjski Sąd Najwyższy za trzecią płeć. Dla liczącej około 5 milionów społeczności oznacza to przyznanie limitów przyjęć na studia oraz na stanowiska w administracji rządowej. Jest to o tyle ważne, że do tej pory zajmowali się oni głównie żebractwem i prostytucją.

Czytaj więcej: Hijra

Sadhu songs

Opublikowano: środa, 18 maj 2016
Sadhu Kumbh Mela 2016

Trochę muzyki na stronie. Śpiewają hinduscy asceci. Wszystko nagrane podczas Kumbh Meli 2015 w Nashiku, czyli nadrabiamy zaległości.

Czytaj więcej: Sadhu songs