Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Wielki Meczet w Xian

Opublikowano: piątek, 03 lipiec 2009

IMG 8863Wielki Meczet w Xi'an jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zabytków muzułmańskich w całym kraju. Został zbudowany w 742 roku, w okresie rządów dynastii Tang (za panowania cesarza Xuanzonga) i był wielokrotnie odnawiany w późniejszych okresach. Jest ciągle używany przez chińskich muzułmanów (głównie przez mniejszość etniczną Hui).

Czytaj więcej: Wielki Meczet w Xian

Terakotowa armia

Opublikowano: sobota, 04 lipiec 2009

IMG 9051Terakotowa Armia to armia 7500 figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty (wypalonej gliny), przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie. Armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, w odległości 1,5 km na wschód od jego sarkofagu, na terenie dzisiejszej prowincji Shaanxi. W trakcie pochówku cesarza w 210 p.n.e. cała armia również została umieszczona w podziemnych pomieszczeniach, których wysokość wynosiła ok. 3 m. Ich posadzki zostały wybrukowane cegłą, a konstrukcję dachu wykonano w drewna. Z biegiem czasu dach zawalił się, a figury zasypała ziemia. Powierzchnia, na której je odnaleziono ma 210 m długości na 60 m szerokości. Według wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.

Czytaj więcej: Terakotowa armia

Fontanna Big Wild Goose Pagoda Music

Opublikowano: niedziela, 05 lipiec 2009

IMG 8913Jeżeli będziemy już w Xi’an na pewno nie można opuścić jednego z najbardziej niesamowitych pokazów połączenia muzyki z efektami wodnymi. Fontanna Big Wild Goose Pagoda Music znajduje się na południowych obrzeżach byłej stolicy Chin i musieliśmy dojechać do placu taksówką.

Czytaj więcej: Fontanna Big Wild Goose Pagoda Music

Plac Tienanmen

Opublikowano: poniedziałek, 29 czerwiec 2009

IMG 8158Plac Niebiańskiego Spokoju to największy publiczny plac na świecie. Samo Tiān'ānmén oznacza Bramę Niebiańskiego Spokoju, położoną na północnym krańcu placu, stanowiącą wejście na teren miasta cesarskiego tzw. zakazanego miasta.

Czytaj więcej: Plac Tienanmen

Wielki Mur

Opublikowano: wtorek, 30 czerwiec 2009

IMG 8353Wielki Mur Chiński jest największą budowlą tego typu na świecie. Oprócz bezpośredniej ochrony przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu mur miał duże znaczenie handlowe, jego zachodni odcinek chronił chińską część Jedwabnego szlaku. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Czytaj więcej: Wielki Mur

Mauzoleum Sun Jat-Sena

Opublikowano: wtorek, 07 lipiec 2009

IMG 9584Sun Jat-sen był przywódcą i twórca Kuomintangu i uznawany jest za twórcę nowoczesnych Chin. Urodzony w 1866 chiński polityk odegrał znaczącą rolę w obaleniu rządów mandżurskiej dynastii Qing. Był pierwszym, tymczasowym prezydentem Republiki Chińskiej, w późniejszym okresie pozostawał de facto głową państwa. Kuomintang do śmierci Sun Jat-Sena w 1925 r. współpracował z komunistami i ZSRR, a dopiero era Czang Kaj-szeka doprowadziła do zerwania stosunków ze Związkiem Radzieckim, wojny domowej i utworzenia dzisiejszej Republiki Chińskiej na wyspie Tajwan.

Czytaj więcej: Mauzoleum Sun Jat-Sena

Luoyang

Opublikowano: wtorek, 27 styczeń 2015

Gdzie chciałbym jeszcze wrócić? Na pewno na plac w Luoyang.Śpiewy, tańce, fizyczna aktywność. Chińczycy lubią wspólnie spędzać czas.

Czytaj więcej: Luoyang

Shaolin

Opublikowano: poniedziałek, 26 styczeń 2015

Klasztor Szaolin to legendarne miejsce dla wszystkich trenujących wschodnie sztuki walki, szczególnie kung-fu. W naszym kraju o tym miejscu w Chinach dowiedzieliśmy się z filmu Klasztor Szaolin z 1982, w którym główną rolę zagrał 19-letni Jet Li.

Czytaj więcej: Shaolin

Poranne Tai Chi

Opublikowano: piątek, 10 lipiec 2009

IMG 9853Tai chi to system opracowanych w XI wieku w Chinach harmonijnych, powolnych ruchów pozytywnie wpływających na poprawę i utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego. To doskonałe narzędzie do poprawy zdrowia, relaksacji ciała i umysłu.

Czytaj więcej: Poranne Tai Chi