Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Dzień Republiki

Opublikowano: środa, 25 styczeń 2012

IMG_7442Indie uzyskały niepodległość w 1947 roku i rozpoczęły się pracę nad konstytucją. Po dwóch latach 26 stycznia 1950 roku ostatecznie została uchwalona ustawa zasadnicza i od tego dnia Indie stały się oficjalnie republiką. Data nie była przypadkowa. 20 lat wcześniej Indyjski Kongres Narodowy przyjął Deklarację Niepodległości, dokument wzywający do walki o całkowitą niezależność od Imperium Brytyjskiego.

Chcieliśmy zorientować się, czy w Bombaju zostanie zorganizowany jakiś specjalny pokaz, ale pytając się Indian, każdy dawał inną odpowiedź. Jeżeli coś organizowali, to raczej nie było to zbyt interesujące, a na pewno nie z takim rozmachem jak w stolicy. Obejrzeliśmy w TV paradę przygotowaną w Delhi, nawet oklaskując pokazy akrobacji motocyklowych :).

Indianie są bardzo dumni ze swojej ojczyzny i co krok można to odczuć. W dobrym tonie jest zakup choćby małej flagi, znaczka czy też breloczka w barwach narodowych. Kierowca, który wiózł nas rano do wioski rybackiej, kupił od ulicznej sprzedawczyni plastikową „durnostojkę” przedstawiającą dwie skrzyżowane flagi i z namaszczeniem przykleił na deskę rozdzielczą.

Dzień wolny od pracy najlepiej jest przeznaczyć na zabawę, tak jak zrobili to sympatyczni mieszkańcy bloków na których natknęliśmy się zwiedzeni głośną muzyką. Impreza przygotowana bardzo profesjonalnie, prowadzona przez wodzireja, który komentował zaangażowanie uczestników. Obejrzeliśmy dwie konkurencje: przeciąganie liny oraz zabawę z krzesłami - o jedno krzesło mniej. Wszystko to na oczach całej społeczności (kobiety nie uczestniczyły), która miała równie dobry ubaw jak uczestnicy.

Odsłony: 2154