Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Amritsar

Opublikowano: sobota, 10 lipiec 2010

IMG_4919

Amritsar dla sikhów jest niczym Mekka dla muzułmanów czy Watykan dla katolików. Miasto zostało założone przez Rama Dasa - czwartego guru sikhów w 1577 r. i stało się głównym celem sikhijskich pielgrzymek. Jego syn i następca Ardźan wzniósł świątynię na wyspie pośrodku Ambit Sarovar - „jeziora boskiego nektaru" zwanego też Jeziorem Nieśmiertelności, a wewnątrz umieścił świętą księgę sikhów – Granth Sahib. Jest ona do dnia dzisiejszego odczytywana bez przerwy w dzień i w nocy przez zmieniających się co dwie godziny kapłanów.

Zwiedzanie kompleksu jest bezpłatne. Reguły jakim trzeba się poddać nie są zbyt wymagające. Buty zostawiamy na zewnątrz (są przechowalnie), trzeba przykryć głowę (można wypożyczyć chusty), i przejść przez wodę w celu obmycia nóg. Obowiązuje zakaz wnoszenia na teren kompleksu alkoholu i papierosów.

Na terenie świątyni jest jadłodajnia, w której każdy może zjeść posiłek. Poszliśmy, nie żeby zjeść, tylko żeby popatrzeć jak to wygląda „od kuchni”. Większość turystów rzucała okiem na salę jadalną i wychodziła. Nas miło przywitała obsługa i mogliśmy spróbować swoich sił w wypieku placków.

Centralnym punktem sikhizmu jest kult pierwszych dziesięciu Guru (choć nie wszyscy uznają kilku ostatnich, są też tacy, którzy nie czczą Guru), z których według wierzeń każdy był kolejnym wcieleniem założyciela tej religii Guru Nanaka i miał bezpośredni kontakt z Bogiem. Guru ci przekazali to objawienie na piśmie w formie Pani Księgi, którą każdy z nich uzupełniał o kolejny rozdział. Ostatni, dziesiąty Guru Gobind Singh uznał, że dzieło pisania Księgi jest ukończone i ustanowił ją „ostatnim, jedenastym Guru”. Według wierzeń Pani Księga jest obecnie guru sikhów w znaczeniu dosłownym. W momencie, gdy między wyznawcami dochodzi do sporu religijnego o kluczowym znaczeniu, otwiera się Panią Księgę na losowo wybranym cytacie, którego słowa rozstrzygają spór, tak jakby to mógł zrobić żywy guru. Pani Księga „udziela” też ślubów, jest „obecna” przy narodzinach i pogrzebach.

Wartym zobaczenia jest ceremoniał wyjścia na spoczynek 11 guru w przyozdobionej lektyce.

 

Odsłony: 3817