Muzeum Indiry Gandhi
Była rezydencja premier Indii stała się jej muzeum, w której wystawiono pamiątki związane z tą tragicznie zmarłą, charyzmatyczną kobietą. Była jedną z najwybitniejszych kobiet zajmujących się polityką obok Margaret Thatcher, Goldy Meir i Benazir Bhutto.
Indira Gandhi była jedynym dzieckiem pierwszego premiera, legendy Indii - Jawaharlala Nehru. Nie była, wbrew powszechnej opinii spokrewniona ze słynnym Mahatmą Gandhim, po prostu przyjęła nazwisko swojego męża, który z powodów politycznych zmienił je wcześniej na Gandhi.
Po śmierci Nehru wybrano ją do parlamentu z ramienia Indyjskiego Kongresu Narodowego, partii która do lat 90 XX wieku była dominująca w życiu politycznym Indii. Stanowisko premiera piastowała od 1966 roku - z trzyletnią przerwą w latach 1977-80 - do zamachu w 1984 roku.
Pięć miesięcy wcześniej Indira Gandhi wydała połączonym siłom hinduskiej armii i policji polecenie zaatakowania świętego miejsca sikhów, jaką była Złota Świątynia w Amritsarze. Na jej terenie ukrywał się Bhindrawale – jeden z najbardziej radykalnych przywódców nacjonalistów sikhijskich. Podczas ataku zginął on razem z sześciuset swoimi zwolennikami. Sikhowie przysięgli zemstę.
Do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego osobisty sekretarz Indiry anulował wcześniejszą decyzję wysokiego oficera policji o usunięciu sikhów z szeregów ochrony pani premier. Rankiem 31 pażdziernika 1984 roku została ona zastrzelona przez dwóch ochroniarzy na terenie swojej rezydencji.
Muzeum godne polecenia, szczególnie dla osób zainteresowanych historią XX wieku. Wśród licznych zdjęć, przedruków z gazet obrazujących jej życie, największe zainteresowanie wzbudza pokrwawione krwią sari, w które była ubrana premier. Ścieżka w parku, którą przechadzała się Indira przed śmiercią oznaczona jest szklaną, czy raczej kryształową drogą do miejsca jej tragicznej śmierci.
Odsłony: 3266