Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Religia na Cejlonie

Opublikowano: środa, 16 lipiec 2014

Religia na Sri Lance odgrywa bardzo dużą rolę. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa w 2008 roku mieszkańcy Cejlonu znaleźli się na trzecim miejscu wśród najbardziej religijnych państw. 99% ankietowanych stwierdziło, że religia odgrywa znaczącą rolę w ich codziennym życiu.

 

Największą grupę stanowią buddyści (70%). Jest to religia dominująca wśród Syngalezów (80% populacji). Tamilowie stanowią drugą, pod względem liczebności, grupę etniczną na Sri Lance wyznającą hinduizm (12,5%). To oni chcieli utworzyć własne państwo na północy i wschodzie wyspy. Ostatecznie wojna zakończyła się w 2009 roku i pięć lat później, bez żadnego problemu i strachu, mogliśmy swobodnie podróżować. Tamilowie w centrum wyspy przede wszystkim zajmują się pracą na plantacjach herbaty.

Oczywiście nie mogło zabraknąć muzułmanów. Co dziesiąty mieszkaniec wierzy w Mahometa. Jak na razie nie ma z nimi większego problemu.

Ponad 7% mieszkańców Sri Lanki (około 1,4 mln) należy do kościoła rzymskokatolickiego. Stanowią oni miażdżącą większość tutejszych chrześcijan. Są obywatelami Sri Lanki, pochodzą z różnych grup etnicznych zamieszkujących państwo. Początki katolicyzmu wiążą się z Portugalczykami, pozostałością ich wpływów na tutejszych katolików są portugalskie nazwiska.

 Ołtarzyk w naszym hotelu.

 Małe "selfi" w podróży.

 Mieszkanka Negombo

 

 

 

 Kościół św. Sebastiana

 

 

 

 

 W naszej knajpce. Aby każdy czuł się tutaj dobrze.

 Najciekawsza świątynia hinduistyczna w Negombo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 2967