Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Katedra Metropolitalna

Opublikowano: poniedziałek, 27 styczeń 2014

Katedra Metropolitalna w Meksyku jest największą i najstarszą katedrą w Ameryce i siedzibą arcybiskupa archidiecezji meksykańskiej. Jest położona po północnej stronie placu Zócalo (oficjalnie: Plaza de la Constitución) w historycznym centrum Meksyku. Budowana w ciągu trzech stuleci katedra zawiera w swojej architekturze elementy renesansu, baroku i neoklasycyzmu.

Podwaliny pod budowę katedry położył w 1524 Hernán Cortés, hiszpański zdobywca, który na jesieni 1519 dotarł do azteckiego Tenochtitlán i po powstaniu Azteków w 1521 zniszczył je, zakładając na jego zgliszczach nowe miasto – Meksyk. Do budowy kościoła wykorzystano kamień ze zburzonych indiańskich piramid-świątyń. Po 1532 budowę przerwano, ponieważ zdaniem króla Hiszpanii świątynia była za mała. W 1547 kościół zyskał status katedry. Prace budowlane wznowiono w 1563. Pod koniec XVII w. ukończono fasadę z bazaltu i piaskowca a pod koniec XVIII w kopułę i obie wieże (José Damián Ortiz de Castro). Prace zakończono w 1813 pod kierunkiem architekta Manuela Tolsá.

Katedra jest budowlą na planie krzyża łacińskiego, pięcionawową, długą na 100 m. Obie wieże mają po 61 m wysokości. Od strony placy Zócalo do jej wnętrza prowadzą trzy portale. Wewnątrz głównym elementem wyposażenia jest Ołtarz Królewski, Altar de los Reyes z 1737, dzieło Jeronimo de Balbasa.

Katedra została zbudowana na grząskim gruncie, stąd ciągłym problemem jest jej osiadanie. Dotyczy to zwłaszcza obu wież, które ważą 127 tysięcy ton. W 2000 dzięki staraniom władz miasta Meksyk katedra została wpisana na listę 100 najbardziej zagrożonych budowli świata.

Meksykanie kochają papieża Jana Pawła II... ale zdarzają się wyjątki.

 

 

Ołtarz Przebaczenia z 1735 roku, który został poważnie zniszczony w czasie pożaru katedry w 1967

 

 

 

 

Nie może zabraknąć Motki Boskiej z Guadalupe.

 

 

 

 

 

 

 

Pomnik, odsłonięty 10 lutego 2007 roku, jest podziękowaniem dla Jana Pawła II za klucz do Jego serca. Zdobył sympatię Meksykanów, którzy ofiarowali miliony kluczy do przetopienia.

 

Dla tych, którzy dotrwali do końca, kilka ruchomych obrazków...

 

{jcomments on}

Odsłony: 2917