Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Katedra Św. Jakuba

Opublikowano: piątek, 09 marzec 2018

Najmniejszą część Starego Miasta w Jerozolimie administrują Ormianie. Dla turysty najważniejszy w tej części miasta jest Katedra św. Jakuba. Warto jest wybrać się na msze o godz. 6.30, dla tych którzy wcześnie wstają, lub o 15.00 żeby uczestniczyć w liturgii i posłuchać religijnych śpiewów.

Ormiańska diaspora jerozolimska jest najstarszą poza swoją ojczyzną i pochodzi z V wieku. Patriarchat ormiański w Jerozolimie założono w 637. Katedra została zbudowana w XII wieku przez krzyżowców ormiańskich na miejscu wcześniejszego klasztoru gruzińskiego z XI wieku, który rozbudowano wokół jeszcze starszej kaplicy św. Menasa z ok. 444 n.e. Tradycja głosi, że było to miejsce, gdzie w 44 n.e. ścięto mieczem apostoła Jakuba, zwanego Większym z rozkazu Heroda Agryppy. Katedrę przebudowano w 1142 i w 1163, ale obecny wygląd zawdzięcza zmianom architektonicznym, zleconym w XVII wieku przez patriarchę Grzegorza..

Wejście do Katedry od ulicy

Ten przemiły pan, który ma swój warsztat oraz sklep naprzeciwko Katedry sprzedał nam obowiązkową pamiątkę z podróży.

Pamiętajcie, aby nie krzyżować nóg w świątyni. Ja zapomniałem o tym zakazie, gdyż wygodniej mi było filmować trzymając aparat na kolanie. Po zwróceniu uwagi przez uczestniczkę nabożeństwa natychmiast poprawiłem swoją postawę….

Odsłony: 2029