Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Wizyta w szkole

Opublikowano: czwartek, 16 maj 2013

IMG 2649

Indie, z ponad 740 000 działającymi szkołami i 5 800 000 nauczycielami, mają jeden z największych systemów edukacji na świecie. Alfabetyzacja postępuje, ale i tak 25 % społeczeństwa nie potrafi czytać ani pisać. Statystyki zapewne będą coraz lepsze, gdyż rząd zobowiązał się zwiększać nakłady finansowe i przeznaczać 6% produktu krajowego brutto (PKB) na edukację, z czego połowa zostanie przekazana na szkolnictwo podstawowe.

Nauka zaczyna się w wieku 5 lat. Pierwszy rok ma przygotować dzieciaki do codziennego życia szkolnego, czyli tzw. nasza „zerówka”. Kształcenie podstawowe trwa do 14 roku życia i władze starają się zapewnić wszystkim warunki do nauki oraz wprowadziły prawo zakazujące dzieciom w tym wieku pracować. Z powodu nierówności ekonomicznych trudno jest to jednak wyegzekwować. Obowiązek szkolny polega na sprawdzeniu, czy dziecko jest zapisane do szkoły, a nie czy do niej uczęszcza (połowa dzieciaków w zajęciach nie uczestniczy).

W Indiach są trzy rodzaje szkół. Szkoły państwowe są na utrzymaniu państwa, a opłata jest mała (od 2009 roku oficjalnie nauka jest bezpłatna), szkoły prywatne mające najlepsze warunki, ale oczywiście dobrze trzeba za to zapłacić oraz szkoły oparte na dotacji rządowej i które są prowadzone przez prywatne firmy. Przechadzając się po starej części wioski w Khajuraho, właśnie do takiej szkoły trafiliśmy.

Oprowadził nas po placówce dyrektor szkoły. W małych salkach na matach rozłożonych na podłodze maluchy uczyły się angielskiego. Nauczycielki mało zachwycone pojawiającymi się turystami, ale z wyrazu twarzy można było zobaczyć zrozumienie dla dyrektora, który szukał w ten sposób finansowego wsparcia. Dotację oczywiście przekazaliśmy i nawet otrzymaliśmy pokwitowanie. Zawsze pozostaje niepewność czy faktycznie pieniądze pójdą na potrzeby edukacyjne. Odszukałem szkołę na filmie z 2008 roku na Youtube. Pięć lat temu nie mieli pompy, czyli dostępu na bieżącej wody. Dzisiaj już urządzenie widzieliśmy w akcji, więc raczej kasa pożytkowana jest zgodnie z przeznaczeniem…

Kashi Prasad Bal Vidhya Mandir School, old Village, Khajuraho

IMG 2646

IMG 2648

IMG 2649

IMG 2650

IMG 2653

IMG 2656

IMG 2657

IMG 2658

IMG 2659

IMG 2660

IMG 2661

IMG 2662

{jcomments on}

Odsłony: 2058