Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Pielgrzymi

Opublikowano: niedziela, 20 styczeń 2013

IMG 1415Nie tylko zachodni turyści przybywają do Varanasi, aby zaczerpnąć atmosfery tego świętego dla hinduizmu miasta. To co rzuca się w oczy, to tysiące pielgrzymów z różnych części tego pięknego kraju. Najważniejszą świątynią znajdującą się w Varanasi jest Kashi Vishwanath Temple także zwana Złotą Świątynią.

 

Dziennie miejsce modlitwy poświęcone Śiwie odwiedza 3 000 Hindusów. Okazjonalnie ta liczba podobno wzrasta nawet do 100 000. Wizyta w świątyni oraz kąpiel w Gandze jest jedną ze ścieżek dążących do osiągnięcia Mokszy (wyzwolenia), czyli ostatecznego wyjścia poza krąg samsary i tym samym zaprzestanie przyjmowania kolejnych wcieleń po śmierci. Niestety, dla niewiernych świątynia nie jest podobno osiągalna (podobno, bo nie sprawdzaliśmy na miejscu czy wpuściliby obcokrajowców), a na pewno jest całkowity zakaz robienia wewnątrz zdjęć.

Wracając do pielgrzymów. Zawsze miło wspominam ludzi z prowincji, bo świetnie czują się przed obiektywem i chętnie pozują do zdjęć. Wykorzystałem krótką chwilę, kiedy robili przegrupowanie po wyjściu z łodzi i przygotowywali się do stromego podejścia schodami w kierunku Golden Temple…

{jcomments on} Odsłony: 2042