Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Karmi Mata - Rat Temple

Opublikowano: poniedziałek, 12 lipiec 2010

Deshnoke, małe miasteczko 30 km od Bikaneru, znane jest ze swojej świątyni, w której grasują zwierzęta z koszmarów. Szczury kojarzą nam się z chorobami jakie te stworzenia przenosiły w przeszłości, przede wszystkim dżumą. Postrzegamy je jako szkodniki, więc bezlitośnie są tępione. W świątyni mają najlepsze z możliwych warunków o jakich gryzoń może sobie zamarzyć - tutaj są czczone.

Karni Mata, mistyczka i reinkarnacja bogini Durga ku czci której wzniesiono świątynię,  urodziła się pod koniec XIV wieku. W wieku 6 lat po cudownym uzdrowieniu swojej ciotki otrzymała honorowe imię Karni. Dodatek Mata (matka) był zwykle dodawany do imienia tej, którą czczono jako bogini.  Z grupką swoich wyznawców wiodła życie koczownicze. Według legendy Karni Mata błagała Yama, boga śmierci, aby przywrócił życie jej pasierbowi, który utopił się w zbiorniku wodnym. Początkowo Yama nie zgodził się przywrócić dziecka do życia, ale później częściowo ustępując, postanowił ponownie się odrodzić pasierbowi i wszystkim dzieciom Karni płci męskiej pod postacią szczura.  Karni Mata zaginęła podobno w wieku 151 lat.

Najwięcej oporów zwykłemu Europejczykowi przyprawi chodzenie boso po świątyni. Czuje się pewien dyskomfort, gdy nastąpi się na szczurzy pokarm i można przestraszyć się, gdy gryzoń przebiegnie po stopie. U nas wzbudziły raczej pozytywne odczucia, bo ich marny wygląd i spokojne zachowanie pozwalały zapomnieć o naszym wyobrażeniu tych zwierząt. Śmiesznie wyglądały osobniki przysypiające i zwisające z metalowych krat oddzielających pomieszczenia świątynne.

Jednym z największych zaszczytów jest możliwość karmienia potomków Karni Maty, a nawet możliwość wspólnej konsumpcji. Ulubionym pokarmem szczurów jest prasad, czyli mieszanina mąki, cukru i klarowanego masła, którą przygotowuje się w kuchni świątyni.  My nie zdecydowaliśmy się na skosztowanie szczurzych specjałów, zostawiając prasad i mleko bardziej potrzebującym.

Wszystkich szczurów jest podobno ok. 20 tys. i nigdy nie stwierdzono u nich żadnej choroby, która mogłaby spowodować epidemię wśród ich wyznawców. Pomimo tego, że wszystkie szczury są specjalnie traktowane, znajdują się wśród nich osobniki,  które przyciągają dużą uwagę. Białe szczury, których podobno jest 4 lub 5, uważane są za reinkarnację samej Karni Maty oraz jej czterech synów. Zobaczenie białego osobnika przynosić ma szczęście i specjalne błogosławieństwo.

Odsłony: 4413